JAK VYMĚNIT KAZETU NA KOLE

Výměna kazety na kole, není náročná, ale vyžaduje speciální nástroje. Ty se nepoužijí tak často, takže než si je pořizovat, určitě je ekonomičtější nechat si opravu udělat ve specializovaném servisu jízdních kol, jako je ten náš v Plzni.

Nástroje:

Bič na kazety,  klíč na zavírací matici, imbus 1,5mm.

Postup:

Jak poznat, že je čas vyměnit kazetu na kole viz Opotřebení převodů na kole.

Pastorky na kazetě musí být kompatibilní s řazením na kole, pokud jde o jejich rozmístění na kazetě (šířku distančních kroužků). Jinak nemusí řazení fungovat správně.

Campagnolo 8-rychlostní kazeta má distanční kroužky 5mm, 9-rychlostní 4.55mm a 10-rychlostní 4,12mm.

Shimano 7-rychlostní kazety mají distanční kroužky 5mm, 8-rychlostní 4,8mm, 9-rychlostní 4,34mm a 10-rychlostní 3,95mm.

Je možné zakoupit speciální sadu distančních kroužků pro kazety Shimano nebo Campagnolo, které změní odsazení pastorků z 5mm na 4,8mm, 4,55 na 4,35mm a obráceně.

  1. Instalování klíče

Otevřeme rychloupínák zadního kola, vyndáme kolo a rychloupínák z náboje kola. Pečlivě zasuneme hlavici do drážek zavírací matice a provlečeme skrz ni rychloupínák, z něhož sundáme kuželové pružiny, a pevně ho utáhneme, takže bude držet hlavici v drážkách zavírací matice.

  1. Povolení zavírací matice

S kolem ve svislé poloze nasadíme bič na kazety na levou stranu většího pastorku tak, aby jeho rukojeť byla nad horizontálou a ujistíme se, že řetěz na nástroji pevně drží zuby pastorku a že jeho kratší část je na zubech usazena. Mírně zatlačíme na rukojeť biče, abychom napnuli řetěz. Na hlavici na povolování matice nasadíme větší klíč tak, aby jeho rukojeť byla v horizontální poloze nebo o něco výše na pravé straně kazety. Zatlačíme vší silou na rukojeť obou nástrojů. Matice by měla snadno povolit. Dáváme si pozor, aby řetěz biče nesjel z pastorku.

  1. Demontování kazety

Odstraníme rychloupínák a vyšroubujeme zavírací matici úplně. Nadzvedneme všechny pastorky a distanční kroužky a vyndáme je. Snažíme se je nerozsypat. Je velmi důležité, aby distanční kroužky zůstaly ve správné pozici.

  1. Shimano kazety

Shimano kazety mají několik variant. Téměř všechny 7 a 8-rychlostní kazety drží pohromadě pomocí miniaturních imbusů, většinou 1,5mm nebo menších. Šroubky jsou umístěny na přední nebo zadní straně kazety. Levnější 9-rychlostní kazety bývají smontovány podobně, dražší 10-rychlostní kazety mají pastorky namontovány na pavouku ve skupině po dvou nebo třech s distančními kroužky mezi nimi. Na některých nábojích Mavic, musí být použity distanční kroužky, než se osadí kazeta Shimano. Distanční kroužky budou take potřeba, když se montuje 7-rychlostní kazeta na 8/9/10-rychlostní náboj.

  1. Campagnolo kazety

Všechny Campagnolo kazety jsou dnes 10-ti rychlostní, ale 9-rychlostní kazety jsou stále k dostání jako náhradní díly. Xenon, Mirage a Veloce kazety jsou složeny z jednotlivých pastorků s distančními kroužky mezi nimi. Centaur, Chorus a Record kazety mají pastorky namontovány na hliníkových nosičích ve skupině po dvou nebo třech, kromě tří nejmenších pastorků. Patorky musí být namontovány tak, že značky jejich velikosti musí být vidět zvnějšku na těle kazety.

  1. Marchisio pastorky

Tyto jednotlivé pastorky je možné spolu s distančními kroužky osadit na Campagnolo nebo Shimano kazety, 7,8,9 nebo 10-rychlostní. Jsou dvojího typu, s adaptérem nebo bez něj, montující se přímo na tělo kazety. Kromě nejmenšího pastorku jsou zaměnitelné, takže můžeme pomoci nich upravit jakoukoli kazetu. Pastorky se ale na rozdíl od jiných značek osazují stranou, kde je vyražena velikost, dovnitř.

  1. Výměna kazety

S výjimkou Marchisio kazet se pastorky nasazují vždy s oražením ven. Shimano kazety nasazujeme tak, že drážka označena trojúhelníkovu značkou je nasunuta na nejširší zub ořechu náboje. Campagnolo kazety s pastorky na hliníkových nosičích (Centaur, Chorus a Record) nasadíme tak, aby výstupky na kazetě pasovaly do drážek na náboji. U všech kazet je důležité, aby všechny distanční kroužky byly ve správné pozici – je možné vizuálně zkontrolovat, že všechny pastorky jsou od sebe stejně vzdálené. Pokud ne, kroužky je potřeba přenastavit.

  1. Našroubování zavírací matice

Jakmile máme všechny pastorky osazeny, zkontrolujeme, že vrchní kroužek mírně vyčnívá nad ořech volnoběžky. Pokud ne, chybí podložka. Našroubujeme zavírací matici pomocí hlavice na její utahování, nasadíme upínák kola bez pružinek a utáhneme matici pomocí klíče, dokud neuslyšíme tři nebo čtyři hlasitá cvaknutí. Vyndáme rychloupínák, nasadíme na něj pružinky a osadíme ho zpět do kola.

  1. U Shimano kazet, kde jsou pastorky drženy pohromadě pomocí imbusových minišroubků, a u Campagnolo kazet s jednotlivými pastorky je možné zaměňovat pastorky, abychom si vytvořili vlastní převody.

Nejprve přeměříme posuvným měřidlem vzdálenost mezi centrální linií patorků na stávající kazetě. Kazetu stavíme přímo na ořechu náboje osazováním libovolných pastorků. Bereme v potaz rozdíly mezi šířkou pastorku  a distančních podložek, abychom pomocí různých podložek zachovali interní roteč mezi pastorky. Jamile máme všechny pastorky na místě, zkontrolujeme, že vrchní pastorek mírně přečnívá ořech náboje. Pokud ano, postupujeme podle kroku 8.