JAK NAMONTOVAT NÁŠLAPNÉ PEDÁLY

Nášlapné pedály zvyšují efektivitu šlapání, protože nám umožňují nejen tlačit na pedál směrem dolů, ale také ho táhnout směrem nahoru.

Níže uvedený postup, popisuje instalaci pedálů na silniční či horské kolo, pokud si ale postupem nejste jisti navštivte náš cykloservis  v Plzni, kde vám rádi pomůžeme.

Pro správné namontování a nastavení zarážek silničních pedálů viz článek JAK VYMĚNIT NÁŠLAPNÉ ZÁMKY, JAK NAMONTOVAT ZÁMKY NA TRETRY SILNIČNÍCH/HORSKÝCH KOL, JAK  NASTAVIT ZÁMKY NA CYKLISTICKYCH TRETRÁCH).

Nástroje:Pár pedálů, klíč na pedály,imbusový klíč správné velikosti, vazelínu.

Postup:

  1. Odstraníme staré pedály

Levý pedál má levý závit, pravý pravý závit, takže oba povolujem proti směru šlapání. Jednoduchým způsobem, jak pedál vyšroubovat je podržením osy pedálu a otáčením kliky ve směru šlapání.

  1. Lubrikace a podložky

Na závity nových pedálů aplikujeme vazelínu a nasadíme podložky, pokud nějaké jsou.

  1. Levý a pravý pedál

Pravý a levý pedál se liší a jsou označeny L a R. Musíme si dát pozor na instalaci správného pedálu na správnou stranu, protože pedály mají odlišný závit a záměna může skončit poškozením závitu v pedálu či klice.

  1. Montáž nových pedálů

Vezmeme jeden pedál a našroubujme ho rukou do závitů v klice. Jednoduchým způsobem, jak pedál zašoubovat je podržením osy pedálu a otáčením kliky proti směru šlapání.  Jakmile cítíme odpor, potřebujeme stranový klíč nebo imbus (u Shimano pedálů vel. 6 nebo 8mm) na dotažení.Pedály nemají předepsaný utahovací moment, protože se dotahují ve směru jízdy, takže i když je dotáhneme pouze rukou, není to problém.

  1. Seřízení

Na pedálech není mnoho k seřizování kromě napětí upínací pružiny. Na čele pedálu je 3mm imbusový šroubek s +/- označním.

Pokud s nášlapnými pedály začínáme, je dobré nastavit nízké napětí a případně dotáhnout, pokus se noha z pedálu při jízdě uvolňuje.

Abychom nastavili oba pedály stejně, nejprve úplně povolíme šroubek a pak počítáme cvaknutí při dotažení. Podle počtu cvaknutí se pak řídíme při změně nastavení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *