JAKOU ZVOLIT ŠÍŘKU ŘIDÍTEK MTB KOLA

Pro horská kola platí, čím širší řidítka, tím lepší. Umožňují lepší kontrolu nad kolem, usnadňují dýchání a stabilizují jízdní pozici na kole.

Kolům velikosti S, M a L/XL opdovídá šířka řidítek 650-680mm, 680-730mm, 730-750mm. Řidítka s rozpětím delším než 750mm jsou vhodná pro downhill a gravity jezdce.

Pokud měníme šířku řidítek, posouváme zároveň i váhu  – rozšiřováním řidítek směrem dopředu a naopak. Musíme proto zároveň přizpůsobit i délku představce, a to zhruba v poměru 2:1. Pokud nahradíme 660mm řidítka s představcem 100mm řidítky širokými 700mm (+4cm), musíme původní představec zkrátit o 2 cm (na 80mm).

Šířka řidítek 700mm se zdá být univerzální velikostí. Agresivním jezdcům, rychle sjíždějícím technické terény, však budou vyhovovat řidítka širší, pomalejším, uvolněnějším jezdcům lesních stezek by neustálé otáčení příliš širokých řidítek bylo nepohodlné.

Výhody širších řidítek

– větší páka, a tím snazší otáčení řidítek (vyžadují však více pohybu),

– lépe tlumí zpětnou vazbu terénu,

– lepší kontrola nad kolem,

– širší úchop přináší stabilitu,

– jsou kombinována s kratšími představci, což umožňuje dynamičtější přesouvání těžiště při změnách způsobu jízdy,

– kompenzují horší ovladatelnost trailových kol, která mají dlouhý zdvihem vidlice a mírnější úhel hlavové trubky, což jde na vrub řízení,

–  poskytují stabilitu a rovnováhu usnadňující stoupání, zejména technickým terénem, to se ještě umocňuje při jízdě ve stoje,

– otervírají hrudník a usnadňují dýchání.

 

Nevýhody širokých řidítek

– na úzkých stezkkách, v hustých lesích a pomalých úsecích jsou na překážku,

– jízda s rukama roztaženýma nad šíři ramen a zamknutými lokty zpomalí reaktivnost na překážky,

– nepohodlí pro drobnější cyklisty s úzkými rameny,

– posunutí váhy příliš dopředu.

Viz také JAK NASTAVIT VÝŠKU ŘIDÍDEK, JAK NASTAVIT KOKPIT.